Tytuł:
Jak przebiega badanie prostaty?
Opublikowany
3 grudnia 2024 21:14 przez PawełA
Profilaktycznie każdy mężczyzna powyżej 40-45 roku życia powinien regularnie, czyli raz w roku, odbyć konsultację urologiczną. Szczególnie wyczulone na objawy związane z prostatą powinny być osoby obciążone genetycznie, czyli takie, u których w rodzinie pojawiały się choroby urologiczne, a w szczególności nowotwór prostaty. Warto wiedzieć, że rak stercza może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat. Konsultacja urologiczna i regularne badanie prostaty to pierwszy krok do przeciwdziałania chorobie.
Na czym polega badanie prostaty?
Badanie prostaty wykonywane jest przez lekarza specjalistę urologa, zawsze po uprzedniej konsultacji. Jest to badanie tzw. per rectum czyli wykonywane palcem przez odbyt. U wielu osób budzi strach i wstyd, jednak zupełnie bezpodstawnie, ponieważ dla lekarza jest to badanie rutynowe, ponadto w ten sposób lekarz jest w stanie zdiagnozować nieprawidłowości nawet we wczesnym stadium. Podczas badania lekarz ocenia prostatę pod względem wielkości, dzięki czemu już na tym etapie jest w stanie określić przerost, w takim przypadku najprawdopodobniej zostanie zlecone przez urologa badanie PSA.
Badanie prostaty trwa zaledwie klika – kilkanaście sekund. Wykonywane jest zazwyczaj w pozycji stojącej, leżącej na boku lub łokciowo-kolanowej (pacjent podpiera się łokciami i kolanami). Urolog początkowo ogląda odbyt, badając także poprzez dotyk, następnie wprowadza palec w jednorazowej rękawiczce. Lekarz uprzednio nawilża dłoń w rękawiczce specjalnym żelem zmniejszającej opór, dzięki czemu badanie jest całkowicie bezbolesne. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących tego, jak przygotować się na badanie prostaty. Nie ma konieczności wykonywania jakichkolwiek badań wcześniej, pacjent nie musi być na czczo. Jedyne zalecenie jest takie, aby pacjent dla własnego komfortu, zadbał o swoją higienę. Po wykonanym badaniu pacjent otrzymuję od urologa ligninę, za pomocą której może oczyścić odbyt. Jeśli badanie prostaty zdiagnozuje nieprawidłowości dotyczące wielkości prostaty, najprawdopodobniej zostanie zlecone wykonanie badania PSA. Warto pamiętać o systematycznym badaniu prostaty powyżej 40 roku życia, ponieważ pozwala to na wykrycie nieprawidłowości we wczesnym stadium i podjęcie ewentualnego leczenia.
Brak komentarzy.
Dodaj swój komentarz
Na początku komentarza wpisz swoje imię lub pseudonim
Komentarz osób zalogowanych jest widoczny natychmiast
Komentarz osób niezalogowanych będzie widoczny po zatwierdzeniu przez autora postu