-Posty/Porady/Ogłoszenia - O nas - Zaloguj się

Tytuł:Skąd wziął się zwyczaj świętowania Sylwestra?
Opublikowany 27 grudnia 2024 17:07 przez PawełA

Współcześnie Sylwester kojarzy nam się przede wszystkim z huczną zabawą wieńczącą miniony rok, szampanem, fajerwerkami i wielkim odliczaniem. Niektórzy wykorzystują także ostatni dzień roku kalendarzowego do dokonywania podsumowań i tworzenia planów, które wraz z Nowym Rokiem zamierzają wcielić w życie. Czym jednak było to święto przed wiekami i jakie znaczenia kryją się za kultywowanymi do dziś zwyczajami?

O Lewiatanie, papieżu i końcu świata

Tradycja chrześcijańska wywodzi nazwę obchodów końca roku od imienia papieża Sylwestra I. Według legendy miał on w 317 roku uwięzić w lochach Watykanu potwora – Lewiatana – którego ponowne uwolnienie miało zwiastować koniec świata. Gdy więc nadszedł dzień poprzedzający rok 1000, a władzę w Stolicy Piotrowej sprawował od kilku miesięcy Sylwester II, lud drżał ze strachu przed spełnieniem przepowiedni Sybilli. Kiedy jednak wraz z Nowym Rokiem nie nadszedł koniec, euforia ludu przerodziła się w huczną zabawę, która dała początek obchodom Sylwestra.

O hałasie, duchach i fajerwerkach

Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd wzięła się tradycja odpalania fajerwerków? Mimo iż współcześnie wykorzystuje się je przy wielu okazjach (trudno wyobrazić sobie bez nich szeregi inauguracji i zwycięstw), pozostają przede wszystkim rozpoznawalnym znakiem nocy Sylwestrowej. Ale co w zasadzie mają oznaczać?

Dziś utożsamia się je po prostu z wyrazem radości i podekscytowania. Pierwotnie jednak pełniły zupełnie inną funkcję. Miały bowiem za zadanie… odstraszać złe duchy. Sylwester jak każdy okres przejściowy był w ludowych wyobrażeniach czasem potencjalnie niebezpiecznym, w którym granice pomiędzy światem żywych i umarłych ulegały chwilowemu zatarciu, a istoty z zaświatów zyskiwały okazję wstępu do naszej rzeczywistości. Lud sięgał więc po cały arsenał przyrządów wywołujących głośne dźwięki, by odstraszyć nieproszonych gości i uniknąć ewentualnej szkody z ich strony.

Obchody Sylwestra w jego przypominającym współczesne bale kształcie, upowszechniły się w Polsce w XIX wieku. Początkowo stanowiły domenę warstw wyższych, w których tradycyjnego dziś szampana zastępowano wówczas węgierskim Tokajem. Dopiero z czasem zwyczaj organizowania zabawy sylwestrowej przejęła reszta społeczeństwa. Kiedy więc następnym razem wzniesiesz sylwestrowy toast, pomyśl o wiekach niezwykłej historii tego święta.

 

Sylwester: historia zabaw sylwestrowych w Polsce

Chociaż wydawać by się mogło, że zwyczaj uroczystego żegnania starego roku i witania nowego posiada na ziemiach polskich długą tradycję – nic bardziej mylnego. Tradycja świętowania nocy sylwestrowej przywędrowała do Polski dopiero na przełomie XIX i XX wieku z Niemiec, i początkowo popularna była jedynie w dużych miastach, wśród zamożnych warstw społeczeństwa. Dopiero z czasem rozpowszechnia się także w mniejszych miasteczkach i na wsiach, na stałe wpisując się do polskiej kultury - 1 stycznia uczyniono dniem wolnym od pracy w 1924 r., Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 listopada 1924 r. o dniach świątecznych.

 

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz
Na początku komentarza wpisz swoje imię lub pseudonim
Komentarz osób zalogowanych jest widoczny natychmiast
Komentarz osób niezalogowanych będzie widoczny po zatwierdzeniu przez autora postu