-Posty/Porady/Ogłoszenia - O nas - Zaloguj się

Tytuł:Święto Trzech Króli
Opublikowany 3 stycznia 2025 12:27 przez PawełA

Obchodzone 6 stycznia święto Objawienia Pańskiego, zwane też Świętem Trzech Króli, to jedno z najstarszych i najważniejszych uroczystości kościoła katolickiego. Na Wschodzie celebrowano je już w III wieku, wcześniej więc niż Boże Narodzenie. Sto lat później pojawiło się także na Zachodzie.

Symbolika święta związana jest z hołdem oddanym Jezusowi przez trzech Mędrców przybyłych ze Wschodu (Trzej Królowie) o imionach: Kacper, Melchior i Baltazar. Według Ewangelii św. Mateusza, na wieść o narodzinach Jezusa zjawili się oni w Betlejem, gdzie w ubogiej stajence odnaleźli  niemowlę, które – według proroków – było bóstwem w ludzkiej postaci, przyszłym Zbawicielem (oczekiwanym Mesjaszem). Padli przed nim na kolana, oddając mu pokłon, po czym złożyli przywiezione dary: złoto, będące symbolem godności królewskiej, kadzidło – symbol godności kapłańskiej oraz mirrę – symbol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela.

Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się również zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą katolicy wypisują dziś na drzwiach swych mieszkań litery K+M+B oraz aktualny rok. Litery te interpretuje się jako inicjały imion trzech wymienionych królów. W średniowieczu odczytywano je inaczej. Napis ,,C+M+B" (imię Kacper pisane przez C, po łacinie) wyrażał błogosławieństwo (Christus Mansionem Benedicat): ,,Niech Chrystus błogosławi mieszkanie!” Dom kropi się święconą wodą , a spalone kadzidło podkreśla , że jest on miejscem modlitwy.

Trzej Królowie czczeni są jako patroni podróżujących, pielgrzymów, handlowców, właścicieli gospód oraz kuśnierzy.

Święto Objawienia Pańskiego ma w Polsce wielowiekową tradycję. Zawsze też było obchodzone bardzo uroczyście. Za czasów monarchii - z udziałem królewskiego majestatu, po odzyskaniu niepodległości - najwyższych władz państwowych.

W II Rzeczypospolitej Dzień Trzech Króli obchodzony był jako święto państwowe i kościelne. Był jednocześnie dniem wolnym od pracy. Ten status zachowano także po II wojnie światowej. Nawet w mrocznych czasach stalinizmu nie odważono się zakwestionować silnie zakorzenionych w społeczeństwie obchodów. Dopiero ustawą z 10 listopada 1960 r. kasacji święta dokonał ówczesny I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka.

Na pół wieku Trzej Królowie zniknęli z oficjalnego (państwowego) kalendarza świąt i rocznic. Wrócili do niego w 2011 r. na mocy sejmowej  ustawy. Dzięki niej 6 stycznia stał się również dniem wolnym od pracy.

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz
Na początku komentarza wpisz swoje imię lub pseudonim
Komentarz osób zalogowanych jest widoczny natychmiast
Komentarz osób niezalogowanych będzie widoczny po zatwierdzeniu przez autora postu