Ćwiczenia dla seniorów na siłowni przede wszystkim powinny być dostosowane do stanu fizycznego osoby zaczynającej trening. Znaczenie ma również ogólna sprawność i kondycja, a także to, jaki dawniej prowadziło się styl życia (bardziej czy mniej aktywny).
W przypadku seniorów, którzy dotychczas nie uprawiali raczej żadnego sportu, najlepiej zacząć od spokojnych ćwiczeń, takich jak np. chodzenie czy trucht na bieżni. W ten sposób stopniowo przygotują organizm do wysiłku, bez ryzyka przeciążenia czy kontuzji. Dopiero gdy pojawi się naturalna gotowość i wola do zwiększenia intensywności treningu, można dodać do niego kolejne elementy. Przed nimi konieczna jest przynajmniej krótka rozgrzewka.
Dużo korzyści dają ćwiczenia siłowe. Oczywiście w znacznym stopniu różnią się od standardowego treningu. Po pierwsze, powinny trwać krócej – najlepiej ok. 30 min. Do tego znaczenie mają rodzaj ćwiczeń oraz waga obciążenia. Ważne, by angażowały funkcjonalne partie mięśniowe. W przypadku osób starszych najważniejsze jest zachowanie sprawności, a nie rozbudowanie masy czy rzeźbienie sylwetki. Przy okazji aktywność fizyczna pomaga zrzucić nadmiarowe kilogramy i wyszczupla figurę, co jest również ważne ze względów zdrowotnych.
Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie obciążenia. Nie może być zbyt duże, tak by nie powodowało dyskomfortu ani bólu. Z tego względu często najlepszym wyborem będą ćwiczenia wykorzystujące ciężar własnego ciała. Z czasem można dodać lekkie hantle czy maszyny z najmniejszym obciążeniem.
Zwieńczeniem treningu powinny być ćwiczenia rozciągające, które przyspieszą regenerację mięśni oraz ograniczą ryzyko przykrych zakwasów. Najrozsądniej zaplanować aktywność max. 3 razy w tygodniu, ponieważ z wiekiem organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację i nie należy go nadmiernie przeciążać.
Osoby starsze powinny regularnie ćwiczyć, ponieważ przez to mogą przez dłuższy czas zachować sprawność fizyczną, a także umysłową (dzięki m.in. lepszemu ukrwieniu mózgu, wykonywaniu i zapamiętywaniu kolejności ćwiczeń czy kontaktowi z innymi). Aktywność pomaga spowolnić zmiany fizjologiczne związane z procesem starzenia się organizmu oraz zapobiega rozwojowi wielu chorób (albo spowalnia ich postępowanie).
Systematyczny trening dostosowany do potrzeb seniora:
Zajęcia fitness dla osób starszych dodatkowo są świetną okazją do zdobycia znajomych. Kontakty społeczne mają ogromne znaczenie, szczególnie w podeszłym wieku, gdy rzadziej spotyka się nowych ludzi.
Senior z powodzeniem może ćwiczyć w domu, ponieważ będzie to z pewnością najbardziej wygodne i komfortowe. Warto jednak pomyśleć o zajęciach na siłowni. W klubie fitness ma się dostęp do różnych akcesoriów, a do tego jest się pod stałą opieką doświadczonych trenerów. Dzięki temu trening jest wykonywany prawidłowo i bezpiecznie.
Sama konieczność wyjścia z domu jest również pewnego rodzaju atrakcją i urozmaiceniem codziennej rutyny. Samodzielnie szczególnie trudno zmotywować się do regularnych treningów, szczególnie w podeszłym wieku. Udział w specjalnych zajęciach skutecznie motywuje do systematycznych ćwiczeń, co daje najlepsze efekty.
Brak komentarzy.