W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia. Jego tradycja sięga 1964 roku. Wtedy tygodnik „Kobieta i Życie” podjął inicjatywę i ogłosił, że właśnie w tym dniu składamy babciom zyczenia. Data szybko przyjęła się w polskich kalendarzach, a historia Dnia Babci spopularyzowała tygodnik.
Dzień Dziadka obchodzimy w Polsce 22 stycznia. Tradycja weszła do polskich zwyczajów zdecydowanie później, bo 14 lat po ogłoszeniu Dnia Babci. To właśnie w 1978 roku Telewizja Polska ogłosiła konkurs na propozycję daty dla tego święta. Dużą popularnością cieszyła się data urodzin Mieczysława Fogga (30 maja), jednak finalnie zdecydowano się na obchodzenie Dnia Dziadka w dzień po Dniu Babci.
Dzień Babci i Dziadka nie jest świętem międzynarodowym, co oznacza, że na świecie celebruje się go w różnych terminach. Nas ta różnorodność fascynuje. Możemy obserwować, jak w różnych zakątkach świata podkreśla się rolę babci i dziadka. Mimo iż daty i sposoby obchodów może być różne, w każdym państwie chodzi o to samo. Bez wątpienia święto dziadków to dzień szacunku do nich, bez względu na szerokość geograficzną.
Stany Zjednoczone i Kanada mają swój odpowiednik Dnia Babci i Dziadka. W odróżnieniu od Polski, tu obchodzi się święto łączone. W krajach anglosaskich obchodzi się Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents Day) w pierwszą niedzielę po święcie pracy. Data ta została zatwierdzona przez kongres i prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1978 roku. Święto zyskało nawet symbol (niezapominajkę) oraz swój oficjalny hymn:
Święto dziadków w Wielkiej Brytanii (ang. Grandparents Day) przypada na pierwszą niedzielę października, czyli w 2023 roku na 1 października. Tak jak w przypadku USA i Kanady, dzień ten jest jednodniowy. Obchody wyglądają jednak podobnie jak w Polsce, organizowane są w szkołach przedstawienia dedykowane dziadkom i babciom i spędza się ten czas w gronie rodzinnym.
W Hiszpanii obchodzimy święto dziadków (hiszp. Día del Abuelo) 26 lipca. Święto jest stosunkowo młode, ponieważ obchodzi się je od 1998 roku. Jednym z ciekawych hiszpańskich zwyczajów jest wspólne oglądanie filmu „Abuelo Made in Spain”. Dziadkowie otrzymują również drobne upominki od wnuków.
We Włoszech dzień dziadków (wł. La festa dei nonni) również jest obchodzone jednocześnie i przypada na 2 października. Włosi ustanowili je dopiero w 2005 roku, więc to stosunkowo nowe święto. Włoskie święto babć i dziadków również zostało uhonorowane piosenką. Piosenkarz Walter Bassani napisał i skomponował specjalny utwór „Tu sarai”
We Francji, podobnie jak w Polsce, obchodzi się dwa odrębne święta. Babcie celebrują je w pierwszą niedzielę marca, a dziadkowie w pierwszą niedzielę października. Jest to święto ruchome. Obchodzi się jednak je w nietypowy sposób. Francuzi wychodzą do kawiarni i spędzają czas ze swoimi dziadkami. Babcie zyskały nawet dedykowaną kawę, a o samych pochodach możemy wyczytać więcej pod nazwą „Mamif'estation”. Do rozwoju tej tradycji przyczyniła się do tego popularna w północnej Francji kawa Grand'Mere.
Brak komentarzy.