-Posty/Porady/Ogłoszenia - O nas - Zaloguj się

Tytuł:Leczenie grypy u osób starszych
Opublikowany 10 lutego 2025 17:55 przez PawełA

W leczeniu grypy stosujemy postępowanie objawowe i przyczynowe. Celem tego pierwszego jest złagodzenie symptomów zgłaszanych przez pacjenta. Zaleca się:

Seniorzy, czyli osoby po 65. roku życia, są grupą pacjentów, wśród których wskazane jest leczenie przyczynowe grypy. W tym celu zaleca się stosowanie leków przeciwwirusowych działających przeciwko wirusom grypy typu A i B. Obecnie w naszym kraju stosuje się głównie inhibitor neuraminidazy – oseltamiwir. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, optymalnie w ciągu 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów grypy.

Grypa jest chorobą wirusową, w związku z czym w przypadku braku bakteryjnych powikłań antybiotykoterapia nie jest wskazana. Pacjent nie odniesie z niej korzyści, a jest narażony na działania niepożądane stosowanych leków.

Do metod zapobieganie grypie należą coroczne szczepienia przeciwko grypie, zalecane w grupie seniorów oraz unikanie kontaktów z osobami prezentującymi objawy zakażenia. Poza tym w okresie zwiększonej zachorowalności należy ograniczyć przebywanie w zatłoczonych miejscach.

Grypa u starszej osoby – domowe sposoby

W przypadku łagodnych objawów grypowych w leczeniu domowym możemy z powodzeniem zastosować preparaty łagodzące objawy przeziębienia. W szczególności wszelkiego rodzaju napary na dolegliwości z górnych dróg oddechowych – katar, kaszel i ból gardła. Należą do nich:

Osoby starsze powinny również zadbać o to, żeby ich codzienna dieta była odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. Dodatkowo zaleca się stosowanie specjalnych preparatów witamin. Należy jednak pamiętać o tym, że domowe sposoby nie stanowią alternatywy dla stosowania leków na przeziębienie i grypę.

Powikłania po grypie u osób starszych

Jednym z najczęściej występujących powikłań grypy jest zapalenie płuc u osób starszychWówczas możemy mieć do czynienia z:

Do innych możliwych powikłań grypy należą: angina paciorkowcowa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, a także sepsa i niewydolność wielonarządowa. U seniorów szczególnie obawiamy się zaostrzenia współistniejących chorób przewlekłych, zwłaszcza przewlekłej niewydolności serca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz przewlekłej choroby nerek.

W przypadku ciężkiego przebiegu grypy lub pojawienia się powikłań zakażenia konieczna jest hospitalizacja. Do objawów alarmowych nakazujących skierowanie pacjenta do szpitala należą:

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz
Na początku komentarza wpisz swoje imię lub pseudonim
Komentarz osób zalogowanych jest widoczny natychmiast
Komentarz osób niezalogowanych będzie widoczny po zatwierdzeniu przez autora postu