Tytuł:
Bezpieczne przyjmowanie leków Jak leczyć liczne dolegliwości i łączyć różne leki, by sobie nie zaszkodzić?
Opublikowany
8 maja 2023 17:22 przez PawełA

Polipragmazja, czyli wielolekowość, oznacza jednoczesne przyjmowanie przynajmniej pięciu leków dziennie. Zjawisko to dotyczy aż co trzeciego Polaka po 65. roku życia. Wielolekowość jest groźna dla wszystkich, a szczególnie dla seniorów obciążonych chorobami przewlekłymi. Z powodu częstego nakładania się licznych schorzeń zażywają oni duże ilości lekarstw. Warto podkreślić, że samo przyjmowanie wielu leków nie jest zjawiskiem rzadkim, a pod ścisłą kontrolą lekarską może być korzystne lub nawet niezbędne do osiągnięcia określonego celu terapeutycznego. Niestety wielu pacjentów nie jest świadomych zagrożenia i oprócz leków przepisanych na receptę decyduje się na zakup dodatkowych środków znanych z reklamy telewizyjnej lub poleconych przez kogoś znajomego. BEZ RECEPTY Osoby starsze chętnie sięgają po różnego rodzaju środki dostępne bez recepty, także z zakresu tzw. medycyny alternatywnej. Kupują suplementy diety, leki oraz maści przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, preparaty stomatologiczne, leki wspomagające trawienie i przeczyszczające, środki alergiczne, dermatologiczne, zewnętrzne leki przeciwpasożytnicze, leki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe do stosowania wewnętrznego. GROŹNY KOKTAJL Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań i interakcji. Jest ono groźniejsze, jeśli odbywa się bez kontroli lekarza. Leki oddziałują także z żywnością i niektórymi ziołami, zwłaszcza z ziołami zwiększającymi perystaltykę jelit. Ważne jest też to, czym popijamy leki. Nie wolno popijać ich sokami, zwłaszcza sokiem grejpfrutowym. Najlepiej popijać je wodą. Szkodliwe jest także przyjmowanie leków razem z napojami alkoholowymi lub „energetykami”. Badania wskazują, że aż 8,6 mln nagłych hospitalizacji rocznie w Europie wynika z niepożądanych reakcji na lek, z czego połowy można było uniknąć. ŻYJ AKTYWNIE Ruch jest lekiem na wiele dolegliwości, zwłaszcza tych związanych z układem mięśniowo-stawowym. PRZYJMOWANIE LICZNYCH LEKÓW BYWA KONIECZNE. Czasem ratuje życie, jednak może też wywołać trudne do przewidzenia powikłania.
JAK BEZPIECZNIE PRZYJMOWAĆ LEKI?
• Noś przy sobie aktualny spis leków, jakie zażywasz, wraz z określonymi dawkami. Nie zapomnij ująć w nim wszystkich leków, także suplementów diety i preparatów bez recepty.
• Podczas wizyty u każdego lekarza informuj, nawet bez pytania, o chorobach przewlekłych i pokazuj spis leków, które zażywasz.
• Informuj lekarza prowadzącego o poradach i zaleceniach innych specjalistów.
• Nie sięgaj po leki polecane przez znajomego – każdemu służy coś innego. Przykładem są leki przeciwbólowe i na przeziębienie. Noszą różne nazwy, lecz mają podobny skład. Ich łączne stosowanie może grozić ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu.
1 comment
Dodaj swój komentarz
Na początku komentarza wpisz swoje imię lub pseudonim
Komentarz osób zalogowanych jest widoczny natychmiast
Komentarz osób niezalogowanych będzie widoczny po zatwierdzeniu przez autora postu
Komentarz 1 utworzony przez AnonymousUser 10 maja 2023 10:27
Adam@Ważne informacje dla seniorów. Trzeba przeanalizować jakie leki się bierze.