Wiek senioralny jest wprost idealny do rozwijania dotychczasowych zainteresowań, ale również do poszukiwania nowych. Zwykle w tym wieku nie biegnie się do pracy, a dzieci są już samodzielne. Niektórzy seniorzy zasiadają na kilka godzin przed telewizorem, ale wielu osobom to nie wystarcza. Życie na emeryturze, tak długo wyczekiwane podczas kilkudziesięciu lat pracy, często okazuje się być po prostu nudne. Ważne staje się wtedy inne spojrzenie – jako na czas dodatkowych możliwości. W zależności od upodobań można sięgnąć po aktywności podejmowane indywidualnie. Dostępnych jest też mnóstwo form zajęć grupowych. Seniorzy chcą ciekawie spędzać czas, ale często potrzebują podpowiedzi czy inspiracji. Osoby młode, śledzące trendy i mające wiele zainteresowań mogą być dla nich świetnych źródłem inspiracji i zachęty.
Gra w bule
Gra w bule jest dość mało znana, tymczasem należy do jednych z najstarszych gier. Fascynują się nią w szczególności Francuzi, choć staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, także w Polsce. Zasady są proste, ale wygrana wymaga nie lada koncentracji i zręczności. Kulami można grać wszędzie, nawet w parku. Gra ćwiczy sprawność, koordynację ruchową i jest świetną rozrywką angażującą do pobytu na świeżym powietrzu.
Warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt potrzebny do rozgrywki. Potrzebne będą trzy rzeczy, które zazwyczaj można kupić w gotowym zestawie: bule (metalowe kule o wadze ok. 650-800 g), mała drewniana lub plastikowa kuleczka (tzw. świnka) oraz okrąg ograniczający (o średnicy ok. 50 cm). Opcjonalnie przyda się także miarka (może być najzwyklejsza, jaką znajdziesz w domu), ale jeśli nie chcecie podchodzić do pierwszej rozgrywki superpoważnie, możecie oceniać wyniki waszych rzutów „na oko”. Boiskiem do gry w bule może być dowolna przestrzeń, która ma ok. 15 m długości i ok. 4 m szerokości — może być to boisko na osiedlu, park, a w przypadku amatorskich buli dopuszczalny jest nawet ogródek za domem :)
Rozgrywka może przebiegać na zasadzie rywalizacji dwóch osób (tzw. single) lub dwóch drużyn (składających się np. z dwóch lub trzech osób). W amatorskiej grze w bule może wziąć udział każdy, pomijając może jedynie małe dzieci, które nie będą w stanie unieść, a następnie rzucić metalowej kuli. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów, które zdobywa się poprzez umieszczenie metalowych kul jak najbliżej świnki (można zbijać bule przeciwników — śmiało!).
Rozgrywka rozpoczyna się od wejścia jednego zawodnika do okręgu ograniczającego i wrzucenie przez niego świnki w obręb boiska na odległość ok. 6-10 m. Aby uniknąć kłótni, wyrzut świnki warto poprzedzić losowaniem osoby, która ma tę czynność wykonać. Po wyrzuceniu małej kuleczki teraz wszystko będzie kręcić się właśnie wokół niej! Zawodnicy kolejno ustawiają się w okręgu i rzucają naprzemiennie swoimi bulami w taki sposób, aby znalazły się one jak najbliżej świnki. Proste, prawda? Po oddaniu ostatniego rzutu należy zmierzyć odległość bul rzuconych przez każdą drużynę od świnki, podliczyć punkty, a następnie cieszyć się ze zwycięstwa lub odczuwać rosnącą motywację z okazji przegranej rundy i od razu przejść do następnej. Cała partia kończy się, gdy drużyna lub gracz uzyska 13 punktów.
Komentarz 1 utworzony przez JerzyJ 19 maja 2023 08:49
Ciekawa gra. Nie słyszałem wcześniej o niej.